• Çar. Haz 12th, 2024

Teknoloji Gecesi

Tech Night

Forza Horizon 4 Sonunda Steam’e Geldi!

ByCryotherapy

Mar 10, 2021

Microsoft’un kendi platformuna özel çıkarttığı Forza Horizon 4 sonunda Steam kullanıcılarına sunuldu. Turn 10 Studios’un geliştiriciliğini üstlendiği bu nadide açık dünya yarış oyunu grafikleriyle yıllara meydan okuyacağa benziyor. Oyundan bahsetmek gerekirse, Britanya sokaklarını toza dumana katacağınız 500 den fazla araç sizi bekliyor. Grafikleri, dinamikleri ve müzikleriyle sizi oyna bağlıyor, hatta vaktin nasıl geçtiğini anlamıyorsunuz bile. Eğer arkadaş çevrenizle birlikte oynayacaksanız bu hazzı katlamış olursunuz.

Forza Horizon 4, bir açık dünya araba yarışı oyunu. Alıştığımız sabit zaman diliminden sıyrılıp gece günüz döngüsü ve dört mevsimi iliklerimize kadar hissettirmeyi başarmış. Oyun içerisinde 500 den fazla araç mevcut tabii ki bu sayı zamanla artıyor. Bu sayede sevdiğimiz arabaları deneyimleme ve geliştirme şansı buluyoruz. Oyunda dört mevsimin olduğundan bahsettik. Mevsimler sadece görsel açıdan değil hissiyat açısından da kullanıcılara gerçekçilik sunuyor. Aynı araç ile yazın ve kışın sürüş dinamiklerini fazlasıyla etkiliyor. Kışın kar lastiği takmadan asla yarışlara katılmayın.

Oyundaki en önemli farklardan birsi de arcade yapıda olmaması. Kısacası 300km ile giderken araba yola ne kadar yapışırsa yapışsın el frenini çekip asla virajı dönemezsiniz. Tam anlamıyla da simülasyon değildir ve bu aradaki dengeyi koruyan nadide oyunlardan birisidir. Oyun öğrenilmesi kolay olsa da ustalaşmak için bir hayli zaman gerektiriyor. Maalesef oyunda polis araçları bulunmamaktadır, gelmesi dahilinde oyuna yeni bir soluk katacağından hiç şüphem yok.

Son olarak fiyatlandırmaya gelecek olursak. Steam ülkelere göre fiyat politikası uyguluyor ve haliyle oyun da inanılmaz bir fiyatla geldi. Microsoft Store üzerinde Standart paketin fiyatı 469TL iken Steam’de sadece 92Tl. Tabii ki bizim tavsiyemiz oyunu 150Tl fiyat vererek Ultimate Edition olarak satın almanızdır. Bir noktayı da hatırlatmak isterim eğer daha öncesinden Microsoft Store üzerinden oyunu satın aldıysanız ilerlemeniz Steam’e aktarılmıyor. Yeni bir başlangıç yapmak zorunda kalıyorsunuz. Açıkçası bu durum çokta mantıklı, aynı nick’i kullanan kişilerin hesaplarında sorunlar yaratacaktır.

Minimum Sistem Gereksinimleri Önerilen Sistem Gereksinimleri

İşletim Sistemi: Windows 10 version 15063.0 or higher İşletim Sistemi: Windows 10 version 15063.0 or higher

İşlemci: Intel i3-4170 @ 3.7Ghz OR Intel i5 750 @ 2.67Ghz İşlemci: Intel i7-3820 @ 3.6Ghz

Bellek: 4 GB RAM Bellek: 8 GB RAM

Ekran Kartı: NVidia 650TI OR AMD R7 250x Ekran Kartı: NVidia GTX 1060 3GB OR AMD RX 470

Depolama: 80 GB kullanılabilir alan Depolama: 100 GB kullanılabilir alan

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir