• Çar. Haz 12th, 2024

Teknoloji Gecesi

Tech Night

AMD FSR 3 ve Diğer Teknolojilerini Duyuruldu

ByCryotherapy

Ağu 28, 2023 #fsr, #fsr3

AMD kanadı uzun zamandır FSR 2.1 ile yolculuğuna devam ediyordu. Rakibi Nvidia ise DLSS 3.5 ile performansını yapay zeka desteğiyle arttırmayı başardı. DLSS 3.5 detaylarını öğrenmek istiyorsanız “DLSS 3.5” tıklayarak ulaşabilirsiniz. AMD ise uzun zamandır karşılık veremiyordu ve nihayet FSR 3 duyuruldu.

FSR 3

FSR 3, önceki nesil olan FSR 2.1‘e nazaran var olan kareyi incelemek dışında bir sonraki kareyi de tahmin ederek DLSS gibi performansta artış sağlıyor. FSR 3 ile çerçeve oluşturma da geliyor. Aslında en büyük performans sıçraması bu noktada yaşanıyor. 4K çözünürlükteki bir oyunu FSR 3‘ü Performans Modunda aktif edip çerçeve yaratma da aktif edildiğinde yaklaşık 2 ila 3 katı performans artışı yaşanıyor. AMD gecikmeyi azaltmak için Anti-Lag+ teknolojisini de entegre etmiş durumda. Anti-Lag+ daha çok çerçeve oluşturma açıldığında önem arz ediyor. Çerçeve oluşturulurken giriş gecikmesini en aza indirmek için Anti-Lag+ kullanılmak zorunda.

Native AA

Yeni gelen bu özellikte ise kenar yumuşatmalara odaklanıyor. Belirli bir performanstan taviz vererek daha doğrusal hatlara sahip sahnelere sahip oluyoruz. Bu teknolojiyi çerçeve oluşturma ile kullanılması daha mantıklı oluyor. Hem daha iyi görüntü ve yüksek performans kullanıcıya sunulmuş oluyor.

Bu teknolojilerin 2023 bahar aylarında oyunlarda görmeye başlayacağımız söyleniyor. Belli bir zaman sonra diğer oyunlarda yaygınlaşacaktır. Teknolojinin tanıtımı Forspoken ile yapıldığı için diğer oyunlarda nasıl bir performans alacağımız değişkenlik gösterebilir. FSR 3, Nvidia 10 serisi ve AMD 500 serisi kartlar dahil olmak üzere sonraki yeni seri kartlar da yararlanabilecek. Bu teknoloji yazılımsal olduğu için her kartta farklı performans verecektir. Hatta bazı giriş seviyesi kartlarda performans arttırmak yerine düşürebilir. Bundan dolayı Nvidia 10 ve AMD 500 serisi kart sahipleri deneme yanılma yoluyla oyunlarda kullanmaları en mantıklı hareket olacaktır. Günün sonunda FSR 3, eski donanım sahiplerini bile günümüz şartlarına ayak uydurabilmelerini sağlacak bir gelişme. Sahip olunan ekran kartının ömrü uzamış oluyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir