• Çar. Haz 12th, 2024

Teknoloji Gecesi

Tech Night

İntel 14. Nesil Raptor Lake Refresh İşlemci Ailesi Kesinleşti

ByCryotherapy

Eki 16, 2023

Sabırsızlıkla beklenen 14. nesil İntel Raptor Lake Refresh işlemciler piyasaya sürülmeye hazır. Bilgisayar dünyasına yön veren işlemciler teknolojinin de ilerlemesiyle tüketimleri azalırken sundukları performansta bir hayli arttı. 17 Ekim 2023‘te işlemciler pazarda yerini almaya başlayacak.

Raptor Lake Refresh Serisi Bizlere Ne Sunuyor?

İşlemciler kutudan 6 GHz ve üzeri bir hız vadediyor. Her ne kadar çekirdeklerin boost frekansları ortalama 5.5 GHz bandında olsa da tahminimce bios üzerinden overclock profilleri sayesinde tek tıklamayla 6 GHz üzeri hızları görebileceğiz gibi duruyor. İntel, oyun kanadında %23, profesyonel alanda %54 performans artışı yakaladığını söylese de işlemcileri test etmeden günlük kullanımda ne sunabileceklerini kesinleştiremeyiz.

Teknik Özellikler

Listede i3 işlemcilerin yanı sıra i5 14400 gibi işlemcilere yer verilmemiş. O yüzden giriş seviyesi işlemcilerin kaç çekirdek ile gelecekleri henüz belli değil. Tablo incelediğinde f/p olarak i7 14700KF işlemcisi göze çarpıyor. 12 Performans, 8 tasarruf çekirdeği ile toplamda 20 çekirdek/24 izleklik bir yapıya sahip. Saat frekansları da oldukça tatminkar. “F” ibaresi olduğundan dolayı bu işlemcide dahili bir grafik birimi yok bu da fiyatta 26$ daha ucuz. Grafik birimi olamadığından az da olsa bir kaç derede daha serin çalışmakla birlikte “K” ibarisi olduğundan bu işlemciyi “Z” serisi bir anakart ile overclock yapabileceğiz anlamına geliyor.

Oyun ve İş Performansı

INTEL-14th-GEN-CORE-PERFORMANCE-4
INTEL-14th-GEN-CORE-PERFORMANCE-3
INTEL-14th-GEN-CORE-PERFORMANCE-2
INTEL-14th-GEN-CORE-PERFORMANCE-5
INTEL-14th-GEN-CORE-PERFORMANCE-4 INTEL-14th-GEN-CORE-PERFORMANCE-3 INTEL-14th-GEN-CORE-PERFORMANCE-2 INTEL-14th-GEN-CORE-PERFORMANCE-5

Oyun performansına bakıldığında tepe model olan İNTEL i9 14900K rakibi olan AMD 7950X3D işlemcisi ile çoğu noktada benzer ya da yakın bir performans sunuyor. Bir kaç oyunda ise aradaki farkı %20 oranında açabiliyor. İNTEL i9 14900K‘nın 24C/32T olduğunu da unutmamak gerek.

Çoğu kullanıcının daha ulaşılabilir olmasından dolayı i7 14700KF oldukça iyi bir performans sunuyor. Bunu söylemek için fiyatına göre eleştirmemiz gerekiyor. İ9 serisi daha yüksek performans vermesine rağmen fiyatı da oldukça yüksek ve f/p dengesini tutturamıyor.

Sonuç olarak 14. nesil Raptor Lake Refresh işlemci ailesi adından da anlaşılacağı üzere “Refresh” 13. nesil işlemci ailesinin yenilenmiş ve pürüzlerinin giderilmiş hali. Bu yüzden büyük bir performans sıçraması beklemek yanlış olur. İşlemcilerde ziyade DDR5 ve bu platformu destekleyen anakartların fiyatları günümüzde hala yüksek. Bu doğrultuda DDR5 yaygınlaşacağı için fiyatların yavaş yavaş düşeceği gözlemlenebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir