• Çar. Haz 12th, 2024

Teknoloji Gecesi

Tech Night

Xiaomi’nin Türkiye fabrikasının açılış tarihi belli oldu

ByCryotherapy

Mar 19, 2021

Çin merkezli akıllı telefon üreticisi Xiaomi’nin Türkiye’de kuracağı fabrikanın açılış tarihi belli oldu. Yapılan açıklamada Xiaomi, İstanbul’da kurulacak olan fabrikanın 29 Mart 2021’de açılacağını söyledi.

Fabrika yılda 5 milyon adet telefon üretme kapasitesine sahip olacak. Şirketten yapılan açıklamada yıllık 2 bin kişilik istihdam yaratılacağı ifade ediliyor. Böylece üretim sağlanacak hem ülke ekonomisinin kalkınması için bir adım atılmış hemde istihdam sağlanmış olunacak.

Türkiye akıllı telefon üretim merkezi olma yolunda ilerliyor. Şirketlere tanınan cazip imkanların ardından birçok şirket Türkiye’de üretime başlayacağını duyurdu. Fakat daha birkaç marka dışında talep hala yok.

Xiaomi ve Salcomp’un kuracağı fabrikanın açılışına, Xiaomi Global Başkanı Shou Zi Chew ve Salcomp Avrupa Direktörü David Chang‘in katılacağını söyledi. 

Türkiye akıllı telefon üreticilerine yerli üretim teşvikleri sağlıyor. Bu sayede Türkiye’de üretilecek olan başlangıç segmentindeki telefonlarında fiyatları düşecek. 

OPPO TEST ÜRETİMİNE BAŞLADI

Bir diğer Çinli telefon üreticisi Oppo, İstanbul Tuzla’da kurulan fabrikada test üretimine başladı. 

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank da fabrikayı ziyaret etmişti.

Akıllı telefonlarda neden fiyatlar düşecek öğrenmek için tıkla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir