• Cum. Haz 21st, 2024

Teknoloji Gecesi

Tech Night

Yüksek Isıların Önüne Geçin

ByCryotherapy

Haz 9, 2023

Malum yaz ayları geldi çattı. Bilgisayar kullanıcılarının en büyük sorunu da baş göstermeye başladı. Yüksek ısı her zaman performans düşüşü sağlar. Yüksek ısılara ulaşan bileşenler ısıyı düşürebilmek adına frekans düşürerek performans kaybının yanı sıra serinlik getirmeye çalışır. Her ne kadar frekans düşürseler de ekran kartı ve işlemcilerimiz üzerlerindeki sıcaklık stresiyle çalışmak zorunda kalıyor. Bu da kullanıcıların istemediği bir durumdur. Peki bu durumda ne yapmalıyız? Konuyu birkaç noktadan ele alalım.

1 – Temizlik

Aslında temizlikten kastım, elinize bir bez ile toz almaktan biraz daha fazlası. Eğer bir fana sahip olmayan bir cihazınız varsa mu maddeyi es geçebilirsiniz. Laptop ve masaüstü bilgisayarlarda belli bir zaman sonra fan yapraklarının içi ve soğutma blokları zamanla tozla kaplanıyor. Hal böyle olunca fanlar serin havayı soğutma bloğuna iletemiyor bu da ısının cihazdan uzaklaştırılmasını engelliyor. Hafif nemli bir kulak temizleme çubuğu ile fan yapraklarının özellikle iç kısımları olmak üzere temizlemelisiniz. Soğutmaya büyük katkısı olan alüminyum veya bakır soğutma bloğunu da tozdan arındırmalısınız. Böylece hava akışı iyileşmiş ve sessiz çalışan bir cihaza sahip olacaksınız. Biraz daha sessizlik istiyorsanız ikinci maddeyi es geçmeyin.

Laptop fan ve bakır ısı bloğu
Fan

2 – Termal Macun Değişimi

Bu konuya önemli bir detayla başlamak istiyorum. Son zamanlarda kullanıcılardan aldığım dönütlerden anladığım kadarıyla, termal macunun sadece işlemci üzerine sürdüklerini ve ekran kartlarına sürmediklerini dile getirdiler. Termal macun, işlemcideki ısıyı en iyi şekilde soğutma bloğuna iletmekten sorumlu, işlemci ile soğutma bloğunun arasına sürülen bir maddedir. Kaliteli termal macunlar her zaman en iyi ısı iletimini sağlamanın yanı sıra düşük kalite macunlara göre görevlerini daha uzun süre yerine getirirler. Yani daha uzun ömürlüdür. Cpu ve Gpu her ikisi de işlemcidir. birisi verileri diğeri ise görüntüyü işler. Uzun lafın kısası işlemci ve ekran kartının termal macununun yenilenmesi gerekmektedir. Kullanmış olduğunuz termal macunun kalitesine göre 6 ya da 12 ayda bir macun değişimiyle her iki donanımı tam performans kullanmanızı ve üzerindeki ısı stresinden uzaklaştırmış olursunuz. Isı düşeceğinden dolayı soğutmakla görevli olan fanlarında devri düşecek ve daha sessiz çalışacaklardır.

İşlemci
Ekran kartı

3 – Undervolt

Bu işlemi konuyu bilen kişilerin yapmasını öneriyorum. Undervolt ısı düşürüyor diye yapma mecburiyetiniz yok. İlk iki maddeyi uygulayıp makul ısılara düşülmediği takdirde undervolt işlemi yapılır. Kısaca undervoltun ne işe yaradığını özetlemem gerekirse, özellikle ekran kartından çok işlemci üzerinde uygulanır. İşlemcinin turbo frekansa çıkarken ihtiyaç duyduğu voltaj değeri düşürülerek aynı frekanslara daha düşük voltaj değerleriyle çıkması hedeflenir. Bu sayede işlemci daha az güç tüketeceği için ısısı düşürülmüş olur. Ufak ufak voltaj düşürülerek optimum seviye yakalanır ve sabitlenir. Unutmayın ki her işlemcinin silikon kalitesi farklı olduğu için deneme yanılma yöntemiyle bulmanız gerekmekte. Bu işlemi bios üzerinden yaparsanız daha sağlıklı sonuç elde edersiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir