• Çar. Haz 12th, 2024

Teknoloji Gecesi

Tech Night

12 Yıllık Bir Çalışma: Samanyolu Galaksisi Mozaiği!

İçinde yaşadığımız Samanyolu Galaksisi, NASA’ya göre yaklaşık 100.000 ışık yılı genişliğinde. Yani galaksi manzaralarını yakalamak neredeyse imkânsız. Ancak Finlandiyalı astrofotoğrafçı JP Metsavainio, uzun bir sürecin sonunda bunu başardı. 125 derecelik bir gökyüzü mozaiği oluşturmak için tam 234 kareyi bir araya getirdi. Bu çalışma için neredeyse 12 yılını harcayan sanatçı, çalışmasını 16 Mart’ta tamamladı. 20 milyon yıldızı gösteren panorama, Boğa ve Kuğu takımyıldızları arasındaki boşluğu görüntülüyor.

Profesyonel sanatçı, CNN Friday’ e verdiği demeçte, “ Astronomik fotoğrafçılık, doğa fotoğrafçılığının en zor biçimlerinden biri. Benim mozaik resmim genellikle çok derin. Ev sahibi galaksimiz Samanyolu’nun gaz bulutlarında son derece sönük hedefleri ve oluşumları göstermekte.” diyor.

Şehirlerin ışık kirliliğinden uzak, karanlık, açık gökyüzü, dünya çapında bir etkinlik olan astrofotografi için hayati önem taşıyor. Uzun pozlamada tek bir fotoğraf alabilmek için saatler hatta günler bile beklenilebileceği için sabır da oldukça önemli.  

Sanatçı, Kuzey Finlandiya’da Kuzey Kutup Dairesi yakınlarındaki gözlemevinde 1250 saat pozlama süresi harcadığını ve ortaya çıkan Samanyolu panoramik fotoğrafın 100 bin piksel genişliğinde olduğunu belirtti. Çalışmasında biz dizi modifiye edilmiş kamera lensi ve teleskop kullandı.

Mozaik incelendiğinde, çekilen fotoğrafların her birinin bağımsız birer sanat eseri olduğu hissediliyor. Sanatçı, böyle bir görüntünün daha önce hiç var olmadığını iddia ediyor. Tabi ki bu da böylesi bir projeye binlerce saat ayırmaya karar vermesinin önemli nedenlerinden biri. İsterseniz bu 12 yıllık emeği, sanatçının kendi bloğundan da inceleyebilirsiniz.

https://astroanarchy.blogspot.com/

Mozaikten Bazı Fotoğraflar

1_
3_
2_
4_
1_ 3_ 2_ 4_

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir