• Çar. Haz 12th, 2024

Teknoloji Gecesi

Tech Night

Madencilik İçin Bir Dizüstü Bilgisayar: MSI GE76 Raider

ByCryotherapy

Mar 14, 2021

Dizüstü bilgisayarlarda madencilik yavaş yavaş yaygın hale geliyor.

İnsanların günden güne kripto madenciliğe ilgisi artıyor. Geçtiğimiz yılın ortalarında ekran kartı dünyası büyük bir sıkıntı yaşadı. Üreticiler ekran kartlarında ilk kez büyük bir stok sıkıntısı çektiler. Sorunun ne olduğu kısa sürede ortaya çıktı. Dijital para madenciliği için yapılan işlemler ciddi bir CPU gücü ve enerji gerektiriyor. Ama son yıllarda GPU teknolojilerindeki gelişmeler işlemcilerin yerini yavaş yavaş grafik kartları aldı. Bununla birlikte insanlar madencilik için ekran kartlarına daha çok tercih etmeye başladı. Buna bağlı olarak ekran kartı fiyatlarında büyük bir artışa sebep oldu.

Dizüstü bilgisayarlarla madencilik yapılır mı?

İlk olarak bakıldığında yapılmaz gibi görünüyor. Ama sadece dizüstü bilgisayarlar ile kurulmuş çiftlikler bulunuyor.


Şimdi ise MSI, mobil madencilik için GE76 Raider dizüstü bilgisayarını duyurdu. Bilgisayara baktğımız zaman 17,3 inç bir ekrana sahip. Ayrıca İntel Core i9-10980HK işlemci ve Nvidia’nın GeForce RTX 3080 ekran kartı bulunuyor. Laptopta bulunan ekran kartının kazma gücü masaüstü bilgisayarlardaki RTX 3070’in biraz altında kalıyor.

MSI, dizüstü bilgisayarı kripto madencilik için bir ay kullandıktan sonra bir güncelleme yayınlamayı planlıyor. Ancak bu güncelleme hakkında net bir açıklama yok.

MSI, sınıfının en iyisi olan oyun dizüstü bilgisayarlarından birinin en uygun maliyetli madencilik seçeneği olmadığını kabul ediyor, Ancak şu sıralar grafik kartı elde etmek zor olduğundan madenciler bu seçeneği yine de bir seçenek olarak düşünebilir. Ayrıca bakıldığında uygun maliyetli bir seçenek değil. Tabi ki MSI’da bunun farkında.

Peki ya kazanç?

Madencilik kazım gücü

MSI GE76 Raider yaklaşık 52,8 MH/s’lık kazım oranına sahip. Güç tüketimine baktığımız zaman 240W olduğu görülüyor. Şu an popüler olan Ethereum madenciliğini ele alacağız. kriptom birim maliyeti 0,65 kWh/TL aldığımız zaman aylık kazancımız yaklaşık 575 TL olarak hesapladı.

MSI, dizüstü bilgisayarını madencilik için kullanmanın uzun vadeli etkilerinden ve bileşenlerin 7/24 kullanıma dayanacak şekilde tasarlanıp tasarlanmadığından bahsetmiyor. Yani ne kadar güvenebiliriz emin değilim. Diğer taraftan potansiyel alıcılara oyun dizüstü bilgisayarlarının madencilik için kullanılabileceğine dair net bir sinyal gönderiyor.

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir