• Çar. Haz 12th, 2024

Teknoloji Gecesi

Tech Night

İntel Rocket Lake’in Çıkış Tarihini Açıkladı


İntel 11. Nesil Roket Lake, Mart ayının sonlarına doğru CPU Benchmark listelerini alt üst etmeye geliyor. Rocket Lake oyunda dahil olmak üzere her alanda Comet Lake yongalarını alt üst etti.

Rocket Lakeyongalarında döngü başına komut sayısı(IPC) veriminde %19’luk bir iyileşme ve 5,3(+) GHz saat hızıyla oyun performansı liderliğini ele alacak gibi duruyor.

İntel 6 yıl süresince çıkardığı ilk mikro mimarisi olan Cybercove mimarisini Rocket Lake ile masaüstü PC’lere getirecek. Ancak laptoplar için çıkardıkları 10nm Tiger Lake yongarındaki ileriye dönük ilerlemesinin aksine Rocket Lake masaüstü bilgisayarlarda 14nm ile karşımıza çıkıyor.

Bildiğimiz üzere İntel’in mevcut entegre grafikleri oyun oynamak yetersiz kalıyor ve 2016’da çıkan Kaby Lake’ten beri masaüstü bilgisayarlarda iGPU’da performans artışı görmedik. İntel’in performanslı 12. nesil Xe grafikleriyle birlikte gelen Rocket Lake ile bu durum değişiyor. İntel, yeni motorun grafik performansını önceki nesil yongalara göre iki katına çıkardığını ve 1080p özellikli oyun oynamayı CPU’lara getirdiğini söylüyor.

Rocket Lake, PCIe 3.0’ın iki kat bant genişliği sağlayan PCIe 4.0 arayüzünü destekliyor. İntel ayrıca Rocket Lake’in önceki nesile göre DDR4 2933’ten bellek verimini DDR4 3200’e yükselterek iyi bir adım atmış oldu.

Rocket Lake, İntel’in 11. nesil işlemci ailesine giriyor, ancak tüm işaretler 11. nesil Core i3 işlemcilerin yenilenmiş Comet Lake yongalarının olduğuna işaret ediyor. İntel, Rocket Lake yongaların ayrıntılarını yavaş yavaş açıklamaya devam ediyor.

İntel Rocket Lake Çıkış Tarihi

İntel’in resmi açıklamasına göre Rocket Lake’in çıkış tarihi 30 Mart 2021’dir. İntel ayrıca, 10nm hibrit Alder Lake-S yongalarının 2021’in ikinci yarısında piyasaya süreceğini resmen duyurdu. Alder Lake-S işlemcileri DDR5 ve PCIe 5.0 desteği ile geldiği düşünülmekte ve bu masaüstü bilgisayarlar için büyük bir adım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir