• Çar. Haz 12th, 2024

Teknoloji Gecesi

Tech Night

İntel Rocket Lake Cypress Cove Mimarisi ve Benchmark Testi

ByCryotherapy

Mar 6, 2021


 

İntel Rocket Lake Cypress Cove Mimarisi

İntel’in 2015’te piyasaya çıkardığı Skylake’ten bu yana masaüstü bilgisayarlar için çıkardığı yongalar aynı mimariye sahip. Fakat Rocket Lake yeni mikromimari olan Cypress Cove mimari teknolojisini görmekteyiz. Ama bu mimarinin Ice Lake’in Sunny Cove mimarisine dayandığını biliyoruz. Aynı zamanda 12. nesil Xe LP grafik motoruyla birlikte geliyor.

Intel’e göre Cypress Cove çekirdekleri performansta çift haneli bir artış vadediyor. İşlemciler 14nm fabrikasyon sürecine dayanmasına rağmen 10nm Ice Lake çekirdeklerine benzer yapıda tasarlandığı görülmektedir.

AMD ‘nin PCIe 4.0 arabirimini destekleyen yongaları ürettiğini biliyoruz. Diğer taraftan İntel ancak iki yıl sonra Rocket Lake ile geçiş yapabildi. Ayrıca İntel, M2 SSD’lerden CPU’ya x4 doğrudan bağlantı için dahili PCIe alt sistemini yeniden tasarladı.

İntel’in DMI 3.0 bağlantısını x4’ten x8’e çıkararak teorik olarak yaklaşık 7.86 Gb/s çıkarttı. Daha geniş bir DMI bağlantısı yonga setine bağlı aygıtlarda darboğazı engellemeye yardımcı olacak. Yonga setinin USB 3.2 Gen 2×2 desteklediğini biliyoruz. Öte yandan mevcut olan arabirim desteğini ikiye katlayarak 20 Gb/s çıkarıyor.

İntel Rocket Lake’i AVX-512 ile destekleyerek hem DLBoost hem VNNI’dan yararlanarak iş yüklerindeki performansı artıracak.

İntel grafik motoruna HEVC, VP9 ve SCC özelliklerini ekledi. Bu özellikler ile 4K 60 Fps kadar destekliyor. Artık İntel, 4K 60 Fps’de üç ekran veya 5K 60 Fps’de iki ekrana kadar destek verebiliyor.


İntel Rocket lake Benchmark Sonuçları

İntel yavaş yavaş Rocket Lake hakkında küçük bilgiler vermeye başladı. Muhtemelen en önemli ayrıntı ise İ9 11900K’nin AMD’nin Ryzen 9 5900X’in 1080p’deki oyun performansını geçerek tacını elinden almasıdır.

İntel’in görünürde büyük bir galibiyeti yok. Yapılan bu test EVGA RTX 3080 XC3 ekran kartı ile gerçekleştirildi. Sonuçlara bakıldığında ise %2 ile %8 arasında değişiyor (genel olarak %4’lük bir avantaj diyebiliriz).

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir