• Çar. Haz 12th, 2024

Teknoloji Gecesi

Tech Night

Gezegeni Kurtarmak İçin Bir Yolculuğa Çıkan Atomik Süperyat: Earth 300!

Fotoğrafını gördüğünüz şey, bir yolcu gemisi büyüklüğünde, içerisinde 22 labaratuarı barındıran, nükleer enerji ile çalışan bir araştırma gemisi. İsveçli tasarımcı Jefferson’ın tasarladığı yatın 2025 yılında denize indirilmesi öngörülüyor. İklimi incelemek için yolculuk yapacak bilim insanları, çevreciler ve milyarderler olmak üzere 450 kişiyi taşıyacak.

Projenin kurucusu Aeron Olivera, iklim değişikliğine halkın ilgisini çekecek, hayranlık uyandıracak bir nesne inşa etmek istiyordu. Geliştirdikleri bu yat için, neslin “Eyfel Kulesi”, veya “Küresel Bilimin Olimpiyat Meşalesi” olarak tanımlıyor.  

Olivera, verdiği bir demeçte, “İnsanların dikkatini çekmek için tasarlandı, aynı zamanda kalplerinin ve hayal güçlerini de yakaladı. Büyük, cesur değişiklikler yapmak istiyorsak, herkesin yardımına ihtiyacımız var ve herkesi, her yaşı hatta her türden zekayı kastediyoruz.” dedi.

Gemi yaklaşık 300 metre uzunluğunda olacak ve  13 katlı bir “bilim küresi” yer alacak. Yerleşik sensörler, yapay zeka, robotik, makine öğrenimi ve gerçek zamanlı veri işleme ile donatılmış olan gemi, topladığı büyük miktarda veriyi işlemek için dünyanın ilk ticari, okyanusa giden kuantum bilgisayarını da barındıracak. Olivera, Earth 300’ ün açık kaynaklı olacağını ve bilgilerinin diğer iklim bilimcilerle paylaşılacağını söylüyor.

Geminin yerleşik bir erimiş tuz reaktöründen gelen atom enerjisinden güç alarak sıfır emisyonlu olması planlanmış. Bu kavramlar karşımıza, son zamanların çokça konuşulan ismi, Bill Gates’ i çıkarıyor. Atomik bir pil paketi olarak tanımlanan bu pil Gates tarafından kurulan bir “nükleer yenilikler” şirketi olan TerraPower tarafından yaratılan teknolojiye dayanıyor.  

Elbette bu teknolojilerin hiçbiri ucuza mal olmuyor. Earth 300 yöneticileri, geminin inşa edilmesinin 350-500 milyon sterline mal olacağını düşünüyor. Özel yatırım ve bir dizi ortaklık, projeyi finanse etmeye yardımcı oluyor ancak VIP biletlerin zengin turistlere de satılması planlanıyor. Ön sıralarda koltukların bulunduğu lüks odalarda kalarak 10 günlük bir VIP gemi seyahatini 3 milyon dolar karşılığında satın alıp konaklama hakkı tanınıyor.

11
33
22
11 33 22

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir