• Çar. Haz 12th, 2024

Teknoloji Gecesi

Tech Night

Dünyanın İlk Uzay Oteli 2027’de açılıyor!

Pandemi sürecinde evde sıkışıp kaldığımız günlerde birçoğumuz tatil köylerinde ya da görmediğimiz büyük kentlerde çılgınlar gibi gezip tatil yapmayı hayal etmişizdir. Peki kaçımız bu tatil için uzayı hayal etti? Evet, belki çok yakın bir gelecek değil ama artık gerçekleşebilecek kadar yakınımızda; Uzay Oteli! 

Birçok bilim insanına ilham veren Alman fizikçi Von Braun’ın 1950’lerde kurduğu hayali gerçek oluyor. Otel değilse de yapay yerçekimi yaratmak için dönen bir tekerlek mekanizması fikrini oluşturan fizikçinin hayali, Kaliforniyalı şirket Gateway Foundation’ın ilham kaynağı oldu. Şirket, 2012’ de bir gün Dünya atmosferinin üzerinde yüzebilecek yolcu gemisine benzeyen bir otel için planlar yayınladı.  Bu planlar, herkes için kurulan hayallerin gerçek anlamda ilk adımı oldu. Von Braun İstasyonu ismini verdikleri fütüristik konseptin 2027 yılına kadar tam olarak faaliyete geçmesini planladılar.

İlk ismi Von Braun olan uzay oteline birkaç yıl sonra Voyager Station ismi verildi. Otel, eski pilot John Blincow tarafından yönetilen yeni bir inşaat şirketi tarafından inşa edilecek. Otelin, Dünya yörüngesinde dönen 24 modülden oluşan, yaklaşık 500 m genişliğinde dairesel bir platform şeklinde olması planlanıyor. Eylemsizlik ve merkezcil ivme kuvvetinin, yapının dış duvarlarında basınç oluşturarak Aydakine benzer bir yerçekimi oluşturup ayaklarımızı yerde tutabileceği öngörülüyor. Asansör sistemiyle birbirine bağlanacak 24 modülün, restoran, bar, konser salonu, sinema, spor merkezi gibi tesislerin yer alacağı ve toplam 400 kişinin barınabileceği bir otel olması düşünülüyor.  

Blincow, yakın bir zamanda gerçekleştirilen bir röportajında, pandemi ile ilgili bazı gecikmelerin yaşandığını ancak uzay otelindeki inşaatın 2026’da başlamasının beklendiğini ve uzayda bir süre kalmanın 2027’ye kadar gerçek olabileceğini açıkladı. Eski pilot; “Halkın, uzay yolculuğunun bu altın çağının hemen köşede olduğunu fark etmesini sağlamaya çalışıyoruz. Geliyor. Hızla geliyor,” dedi.

4
3
6
4 3 6

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir