• Çar. Haz 12th, 2024

Teknoloji Gecesi

Tech Night

AMD Radeon™ RX 6600 XT

ByCryotherapy

Ağu 1, 2021 #6600

uzun bir bekleyişin ardından uygun fiyatlı kartlar ufukta gözükmeye başladı. AMD  ilk hamleyi RADEON RX 6600 XT  ile yapmış oldu.  Daha öncesinde çıkan kartlar Tepe model olması ile birlikte fiyatları da oldukça yukarılardaydı. Hal böyle olunca oyuncuların büyük bir kesimi giriş ve orta seviye kartları beklemek zorunda kaldılar. 

RADEON RX 6600XT Kardeşleri gibi 2K ve 4K  oyunculuktan ziyade 1080p yani full HD çözünürlüğe odaklanan bir kart olarak piyasaya çıkacak. Özelliklerine geçecek olursak. RX 6600 XT, 32 adet Compute Unite yani ( İşlem ünitesiyle)  beraber geliyor. saat hızı olarak  2359 Mhz  saat hızına sahip. Ayrıca 32 megabaytlık bir Infinity Cache yani ön bellek ile Gelmesi oldukça güzel bir haber. Full HD çözünürlüğe hitabeden kartlarda 8 GB’lık bellek görmeye alışmıştık önceki serilerde de olduğu gibi bu çözünürlük sınıfına hitap eden kartlar gibi aynı bellek kapasitesiyle birlikte Geliyor tabii ki ufak bir farklılık mevcut. Bu fark ise kartın bellek kanadında GDDR6 bellek kullanılması. Güç tüketimine Gelecek olursak Referans kart 160 watt’lık güç tüketimine sahip  ve bir adet 8  pinlik  güç bağlantısına ihtiyaç duyuyor.  Özelleştirilmiş kartların yani MSI, Asus, Sapphire Gibi Partner firmaların  özelleştirilmiş baskı devre ve soğutuculu kartlarında  bu değerler farklılık gösterebilir.  Tabii ki Partner firmaların piyasaya sunacağı ürünler saat hızlı olarak daha fazla olacağından dolayı kartlar 180 ile 200wattlık Termal tasarıma sahip olacaktır bununla beraber kartlar 8 + 6 veya 2 adet 8 pinlik güç bağlatısı ile beraber gelebilir.  Ayrıca bu kart 1080p oyunculuğa hitap ettiğinden dolayı Mini oyuncu  kasalarıda toplanabilecektir. Bu kartın tek fanlı Mini modellerini de göreceğimizi tahmin edebiliyorum.  Mini modellerde soğutma performansı  benzer RX 6600 XT lere göre  daha zayıf olacaktır bu noktada saat hızı olarak az da olsa daha düşük değerlerde görebiliriz. Bu da kartın ısınmasının önüne geçmek için olacaktır. 

RX 6600 XT Rakibi olan Nvidia’nın piyasaya sürmüş olduğu RTX 3060’ın karşısına gelecek. Şu an için sızdırılan verilere bakacak olursak 6600 XT, 3060’a Göre oyunlarda %5 ile %10 daha performanslı gözüküyor.  tabii ki kart çıktığında aralarındaki performans farkı kesinleşecektir.  kağıt üstünde  bakıldığı takdirde  benzer kartlar olduğunu söyleyebiliriz. Bu noktada aralarındaki en büyük farkı belirleyen etken ise fiyat faktör olacaktır. Nvidia RTX 3060, 329 Dolarlık  satış etiketiyle piyasaya sürülürken RX 6600XT ise 379 dolarlık bir Satış etiketiyle piyasaya sürülecek. Önemli olan nokta, ülkemizdeki dolar farkı  ve vergilendirmelerle fiyatının ne kadar olacağıdır. Tabii ki rakibi Nvidia olmak üzere üst seviye kartlara nazaran daha uygun fiyatlı olacaktır. Malum bu zamanlarda  ekran kartı  bulabilmek oldukça güç bir durum sadece hazır sistemler içerisinde bu kartlara erişebiliyoruz. RX 6600 XT 11 Ağustos tarihinde satışı başladığında ülkemizdeki fiyatlandırması da kesinleşecektir. Ülkemiz şartları için zor olsa da umarım  tatminkar bir fiyat etiketiyle ülkemize  bu kartlar gelir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir