• Çar. Haz 12th, 2024

Teknoloji Gecesi

Tech Night

Nvidia GeForce MX 550 Ve MX 570

ByCryotherapy

Oca 18, 2022

MX 550 Grafik çipi İlerleyen zamanlarda laptoplar için kullanılmaya başlanacak. MX serisi yongaları giriş seviyesi laptoplarda fazlasıyla görür olduk. Dahili bir İntel grafik yongasından çok daha iyi bir performans sunmakta. Yeni gelen mx550 yongası ile performans seviyesi daha da ilerletilmiş bir seviyede. Performans olarak GTX 1050 ti ile GTX 1650 arasında yer alıyor. Bununla birlikte 25 watt’lık bir  enerji tüketimi ile Performans ısı ve güç dengesini güzel bir şekilde kurmuş diyebilirim. teknik özelliklerine Gelecek olursak. TSMC’nin 12 nanometrelik  üretim teknolojisinden geçip 4gb Gddr6  belleklere  ev sahipliği yapıyor. Çipin içerisinde 1024 adet Cuda çekirdeği yer alıyor. Her ne kadar bu sayı oldukça düşük gibi gözükse de giriş seviyesi laptoplar için fiyat performans dengesini sağlamak adına yeterli olacaktır.

MX 550’yi diğer kardeşlerinden ayıran en belirgin özelliği ise bu yongayla birlikte RTX, yani işin izleme teknolojisi de yongaya dahil edilmiş durumda. Bu oldukça güzel bir haber. laptop kanadında RTX 3050 ekran kartlı  bir laptopa bütçesi yetmeyenler için, güncel teknolojileri mx 550 ile  sahip olabilecek. Şunun da altını çizmek isterim Her ne kadar abileri gibi güncel teknolojileri de içinde barındırmış olmasına rağmen diğer kartlar gibi yüksek performans vermeyecektir. İşin izleme var fakat bunu tadımlık bir şekilde sizlere gösterebiliyor. 4gb Bellek ile gelmesi de şahane olmuş. Günümüzde Full HD çözünürlükte ki oyunlar bile 4gb sınırını yer yer aşabiliyorlar. Bu sayede güncel oyunları bile düşük seviyede deneyimlemenizi sağlayacaktır. günlük kullanım için fazlasıyla işinizi görecektir. Laptop kanadında 1650 yerine bu Yonga setini  güncel teknolojileri barındırdığı için tercih etmeniz çok daha mantıklı olacaktır. Tabii ki tercih ederken hangisi bütçenize uygunsa onu almanızda fayda var. Render, video ve fotoğraf düzenlemelerinde sizi yarı yolda bırakacağını düşünmüyorum.

Serinin bir diğer üst modeli olan MX 570’e geçelim. Kardeşim MX 550 ile aynı amaca hizmet eden MX 570 performans olarak daha iyi sonuçları vadediyor. Samsung’un 8nm üretim teknolojisinden geçen yonga 4 GB GDDR6 belleklere ev sahipliği yapıyor. Her iki yongada da 64 bit veri yolu kullanılırken en belirgin özellik Cuda çekirdeği sayısı. Kardeşi olan MX 550’nin iki katı olan 2048 adet çekirdeğe ev sahipliği yapıyor. Kardeşimde 8 adet RT çekirdeği varken bu modelde 16 adet bulunuyor. Bu da demek oluyor ki aynı enerji tüketimiyle daha iyi ışın izleme, oyun ve render performansı veriyor. Her iki yonganın da çıkış tarihi henüz netleşmedi. Tahminimce 2022’nin ortalarında yeni çıkan laptopların içerisinde yer alacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir