• Çar. Haz 12th, 2024

Teknoloji Gecesi

Tech Night

RTX 3070 Belleğini 16 GB’a Modlama İşlemi ve Detayları

ByCryotherapy

Mar 10, 2021


Basit bir çözümle kararlı bir sonuç elde etti. VIK-on adlı YouTuber elindeki 8 GB Palit RTX 3070‘i modlayarak belleğini 16 GB’a çıkarmayı başardı. Modlama işlemini VIK-on, videosunda bellek modüllerinin kurulum sürecini ve kartı kullanma deneyimlerini detaylı bir şekilde bize anlatıyor.

VIK-on bu işlemi ilk defa yapmıyor. Daha önce RTX 2070’e başarılı bir şekilde uygulamış. Bu sefer RTX 3070’le işler daha iyiye gitti. Videoya buradan ulaşabilirsiniz.

RTX 3070 Kurulum Aşaması


İlk önce uyarı olarak yeterli bir bilgiye ve uygun ekipmana sahip değilseniz kendi ekran kartınıza bu işlemi uygulamayın.

Gelelim VIK-on’un uyguladığı işlemler neler? İlk olarak RTX 3070’den soğutucuyu çıkarmakla başlıyor. Daha sonra bellekleri sökebilmek için sıcaklığı ısı tabancası kullanarak belli bir noktaya kadar çıkartılır. Ondan sonra bellekler sökülüp PCB üzerindeki kalıntıları malzeme ile temizlenir.

Daha sonra sökülen belleklerin yerine yeni VRAM modülleri ısı tabancası yardımıyla geri PCB üzerine montajı yapılır.


Son olarak GPU-Z programında modlanan kartın 16 GB belleğe çıktığını görebiliriz.

Sürücü İle Çıkan Sorunlar ve Çözüm Çalışmaları

Kart 3D uygulamalarında dengesizdi ve bunun sebebi kart yazılımının sınırlamasının yaşattığı sorundu. Ancak VIK-on EVGA’nın Precision X yazılımı ile kartı normal frekanslarında çalışmaya zorlayarak sorunun üstesinden gelmeyi başardı.

Sonuçlara baktığımızda RTX 3070 çekirdeğinin 16 GB yapılandırmasını destekleyeceğini kanıtlıyor. Yapılan modlamaya Nvidia’nın resmi bir desteği bulunmamakta.

Gelecek Olan RTX 3070 Ti İpuçları

16 GB RTX 3070 ilginç bir konfigürasyondu. Özellikle oyunlarda 4K çözünürlükte ışın İzleme özelliğini açtığımız zaman 8 GB’a kadar bellek kullandığını görüyoruz. Bundan dolayı oyun sektörünün ilerlemesiyle 16 GB bellek seçeneği daha uygun görünüyor.

 

Ayrıca Nvidia’nın RTX 3070 için 8GB VRAM kullanmasının nedeni büyük ihtimalle maliyetten dolayı. Gelecekteki 16 GB RTX 3070 Ti söylentileri sürüyor. Ama RTX 3070 Ti kartının gelmesiyle bu gibi modlama işlemine gerek kalmıyor.

Şimdilik, yapılan modlama ile iki kat belleğe sahip bir RTX 3070 görmek harika bir durum. Aynı zamanda tam işlevli çalışır bir halde kullanıma hazır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir