• Çar. Haz 12th, 2024

Teknoloji Gecesi

Tech Night

Apple Karma Gerçeklik Gözlüğü

ByCryotherapy

Mar 15, 2021

Önceki Iphone modellerini geri planda bırakacağı söylenen karma gerçeklik gözlüğü, yakın bir tarihte kullanıcılara sunulması planlanıyor.

Bu gözlüğün ne işe yaradığını bilmek için önce karma gerçeklik kavramı nedir bunu inceleyelim. Karma Gerçeklik, kullanıcının bulunduğu doğal alanı, sanal ortama taşıyarak gerçekçi görünmesini sağlayan bir sistemdir.

Apple bu ürününde o gerçekliği sağlamak için toplamda 15 kameralık bir modüle yapacaktır. Bu modülün 8 kamerası artırılmış gerçeklik için ayrılacak. Bir adet modül de nesnelerin doğru yerleşimi için bir sanallaştırma yapacak. Geri kalan modüllerde biyometrik sanallaştırma yapacağı söyleniyor. Şimdi biyometrik sanallaştırmanın tam olarak ne olacağı konusunda bir bilgimiz yok.

İki ekranı olacağını ve 8K görüntü sunulacağı söyleniyor. Kask benzeri bir tasarıma sahip olacak olan karma gerçeklik gözlüğü, hem artırılmış hem de sanal gerçeklik özellikleri sunacak. Ağırlıkları ise 200 ila 300 gram arasında değişiyor. Ayrıca iPhone’dan bağımsız bir şekilde de çalışabilecek. Ming-Chi Kuo’nun tahminlerine göre karma gerçeklik gözlüğünün fiyatı ise bin dolar seviyesinde olacak.

Apple’ın üzerinde çalıştığı bir diğer önemli proje ise artırılmış gerçeklik destekli kontakt lensler. Kuo’ya göre şirketin artırılmış gerçeklik gözlüğü ise 2025 yılının ortasında tanıtılacak. Artırılmış Gerçeklik Gözlükleri ile telefonunuza gelen tüm bildirimleri anında görme imkanına sahip olacaksınız. Harita gibi uygulamaları da yine bu gözlükle kullanmak mümkün olacak. Apple’ın yeni bir şey deneyeceği ve bunun daha önce artırılmış gerçeklik başlıklarında olmayan bir sistem olduğu söyleniyor.

Bir başka Iphone haberi için tıkla

Mi Air charge teknolojisi için tıkla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir