• Çar. Haz 12th, 2024

Teknoloji Gecesi

Tech Night

NVIDIA RTX 4070 Ti Özellikleri Kesinleşti

Nvidia’nın yeni serisi Ada Lovelace kartları piyasada yerini almaya başladı. Bu noktada alışıldığı gibi ilk olarak tepe modeller kendini gösterdi. RTX 4090 ve 4080 teknik özellikleri ve sunmuş olduğu performanslarıyla oyun severlerin beklentilerini bir hayli karşılıyor. Fakat üst segment olduklarından dolayı fiyatları da oldukça yüksek. Hal böyle olunca gözler orta segment kartlara yöneldi. Nvidia RTX 4070 Ti tam da bu noktada gün yüzüne çıkıyor.

Nvidia RTX 4070 Ti aslında RTX 4080 12GB isimlendirmesiyle piyasaya sürülecekti. Vermiş olduğu performans RTX 4080 16GB modelinden bir hayli düşük olunca eleştiri yağmuruna tutuldu. Böylece yeniden isimlendirilerek RTX 4070 Ti olarak karşımıza çıktı.

Teknik detaylara geçecek olursak, Nvidia RTX 4070 Ti; 7680 gibi oldukça fazla bir Cuda çekirdeğiyle geliyor. 192 bitlik bellek bant genişliğine sahip 12GB GDDR6X bellekler ile 2K ve 4K çözünürlükte oldukça güzel sonuçlar görebileceğiz. Selefi olan 3070 Ti 8GB bellek ile geldiğinden 2K çözünürlükte malesef bazı noktalarda nefesi kesiliyordu. Işın izleme noktasında Nvidia vitesi yükselterek ray tracing ve tensor çekirdekleri güncelleyerek ışın izleme ve yapay zeka performansında önemli ölçüde artış sağlıyor. Ayrıca 4000 serisi kartların tamamı DLSS 3 desteğinin getirmiş olduğu Optical Flow Accelerator motoru sayesinde ekrandaki kare kopyalanarak diğer karelerin arasına serpiştiriliyor. Böylece DLSS aktif olduğunda FPS değerleri iki katına hatta üç katına çıkabiliyor. Ayrıca Shader Execution Reordering (SER), NVIDIA GPU’ların Ada Lovelace nesli ile sunulan yeni bir zamanlama teknolojisidir. Hem yürütme sapmasını hem de veri sapmasını aynı anda azaltmada oldukça etkili.

Sonuca gelecek olursak Nvidia RTX 4070 Ti, RTX 3090 tadında bir performansı 285W TDP değeri ile sergileyecek. 3 Ocak 2023’te tanıtılıp, 5 Ocak’ta piyasada yer edinecek. $899 fiyat etiketiyle referans model raflarda yerini alacak. Partner firmaların özelleştirdiği PCB yapısı ve soğutma çözümlerinin fiyatları sunmuş oldukları malzeme kalitesi ve performanslarıyla değişiklik gösterecek. Rakibi olan AMD fiyat performans noktasında bir atağa kalkarsa kartın fiyatı daha düşük seviyelere gerileyebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir