• Çar. Haz 12th, 2024

Teknoloji Gecesi

Tech Night

Microsoft Edge Web Tarayıcısı Xbox’a Geliyor


Microsoft, Xbox için Chromium tabanlı web tarayıcısı olan Edge’in erken erişim sürümünü yayınladı. Peki hangi konsollara gelecek ve kimler erişim sağlayacak?

Tarayıcıyı Xbox One ve X/S serisi konsollarda kullanılabilir. Şu an deneysel Xbox OS güncellemelerini önceden alan Alpha Skip Ahead grubunun üyelerinin erişimine açık olacak.

Bununla birlikte yeni gelen tarayıcının hatalarının olduğuna dair söylentiler var. Öte yandan Xbox konsolları için Chromium tabanlı bir tarayıcı birçok fayda ile geliyor. Bunlar bulut oyun platformu Google Stadia, tarayıcı tabanlı oyunlar ve diğer web uygulamaları için destek sağlıyor.

Microsoft Edge Xbox’ta 

Bilindiği üzere konsollarda internette gezinmek can sıkıcı bir durum. Böylece geliştiriciler imleci hareket ettirmeyi ve yazmayı daha kolaylaştırmak için uzun zamandır üstünde çalışıyorlar. Maalesef Xbox için çıkan Edge, fare ve klavye desteği sunmazken daha akıllı ve daha hızlı bir tarayıcının kullanıcıların düşüncelerini değiştirebileceklerini umuyor.

Edge; uzantı desteği, dikey sekmeler ve cihazlar arası senkronizasyon dahil birçok özelliği içeriyor. Raporlara göre, bir yıl önce piyasaya sürüldüğünden bu yana tarayıcı pazarının % 3,41’lik dilimine sahip.

Alpha Skip Ahead üyelerine sunulan güncellemeler halka açık değil. Çünkü kapsamlı yapılacak olan testlerin tamamlanması gerekiyor. Bu da tam sürümün henüz daha çıkmayacağı anlamına gelmekte.

Son olarak internette gezinmeyi önemli bir faktör gören konsol kullanıcıları var. Ama çalışmaların sürmekte olduğunu bilerek biraz rahatlayabilir. Ayrıca Edge sayesinde Microsoft konsollarını şu an hiçbir tarayıcı desteği sunmayan Playstation 5’ten ayıracak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir